Charni Ekangamene: Učil sa od Ronalda, hrával po boku Pogbu

charni

Zimná príprava druholigistov pozvoľna finišuje. V jednotlivých tímoch počas nej nastalo viacero personálnych zmien. Nové príchody hlási aj Inter. Do jarných bojov vybehne v jeho drese aj trojica Charni Ekangamene (FC Eindhoven), Bruno Bilić (NK Hrvatski Dragovoljac) a Emil Haladej (Tatran Prešov). Prví dvaja sa klubu upísali do konca sezóny na prestup, Haladej je v tíme na hosťovaní. Zrejme najpestrejšie CV spomedzi nových tvárí má Ekangamene. Univerzálny záložník by Interu rád pomohol k vyšším priečkam.

charni1VIZITKA 
Meno
: Charni Ekangamene
Narodený: 16.02.1994, Antwerpy, Belgicko
Pozícia: stredopoliar
Futbalové vzory: Claude Makele, N’Golo Kanté
KARIÉRA
Mládež
: Royal Antwerpy, Manchester United
Senior: Manchester United, Carlisle United (hosť.), Zulte Waregem, OH Leuven (hosť.), NAC Breda (hosť.), Beerschot Wilrijk, FC Eindhoven, Inter Bratislava

Narodil sa v belgických Antverpách. S futbalom sa začal zoznamovať v tamojšom Royali. Jeho talent bol od prvých kontaktov s loptou zjavný. Každým rokom sa navyše výrazne zlepšoval. Logickým vyústením jeho stúpajúcej výkonnosti bol presun do Manchestru United. Charniho prestupu na slávnu adresu pomohlo aj dlhoročné partnerstvo medzi oboma klubmi. V akadémii Manchestru som strávil pekné štyri roky. Nikdy nezabudnem na stretnutie s legendárnym Sirom Alexom Fergusonom. Šťastie som mal aj na špičkových hráčov. Cristiano Ronaldo, Nani, Anderson, Evra či Berbatov, tí všetci ma motivovali v tréningovom nasadení. Chcel som sa dostať do prvého tímu a hrať po ich boku,“ spomína si na obdobie v United Ekangamene. V tej dobe nebol silný iba prvý výber červených diablov. Výnimočná skupina sa formovala aj v akadémii. „Mal som tú česť nastupovať v tíme s naozaj veľkými hviezdami. V prvom rade musím spomenúť Paula Pogbu. Dodnes sme ostali v kontakte. Hrával som aj s Jessem Lingardom, Adnanom Januzajom či Andreasom Pereirom. Počas leta si občas zavoláme a stretneme sa,“ vracia sa k bývalým spoluhráčom zimná posila Interu. Charni to napokon do prvého tímu Manchestru nedotiahol, v kariére pokračoval v rodnom Belgicku a neskôr v Holandsku. Práve z tamojšieho FC Eindhoven sa v januári presunul do Interu.

Rodákovi z polmiliónových Antverp sa v ani nie 15-tisícovej Stupave páči. „Na Slovensku som prvýkrát, takže je to pre mňa úplne nová skúsenosť. Bývam v Stupave. Je to milé mestečko. Užívam si tunajší kľud. Pomaly si zvykám,“ zamýšľa sa Charni a vysvetľuje, že si nezvyká iba na nové prostredie, ale aj na život bez partnerky, ktorá ostala v Belgicku. Novinkou je pre neho aj komunikačná bariéra. „Všade, kde som doteraz pôsobil, som sa bez problémov dohovoril. Tu je s tým trošku problém. Napríklad, keď idem do obchodu, nie každý hovorí po anglicky. Ale ľudia sú tu o to srdečnejší a sú veľmi priateľskí. Snažia sa mi pomôcť. A mne neostáva nič iné, iba sa pomaličky učiť po slovensky,“ usmieva sa 25 ročný stredopoliar. S oveľa vážnejšou tvárou rozpráva o svojom pôsobení v Interi. Rozhodne ho neberie na ľahkú váhu. O klube a jeho histórii toho vie dosť, ale viac ako minulosť ho zaujíma prítomnosť a budúcnosť: „Vždy som túžil po víťazstvách a mám pocit, že z tohto pohľadu som na správnom mieste. Toto mužstvo má potenciál pravidelne vyhrávať. Pri pohľade na tabuľku si myslím, že sa v nej môžeme posunúť výrazne vyššie.“

Belgický univerzál by mal v Interi vystužiť stred poľa. Skúsenosti má z pozície defenzívneho i ofenzívneho stredového hráča V minulosti som hrával predovšetkým na pozícii šestky, ale rovnako dobre sa cítim aj vyššie, ako osmička. Myslím si, že my vyhovuje herný štýl od šestnástky po šestnástku,“ uzatvára prvé Interistické interview Charni Ekangamene.