Inter stojí na zdravých základoch, mládežnícku základňu tvorí viac ako 300 detí

SONY DSCV základnej zostave čo najviac vlastných odchovancov. Aj to je jeden z cieľov Interu Bratislava. V tomto smere nie je v klube zatiaľ ideálna situácia, kompetentní ale tvrdo pracujú na tom, aby sa do budúcnosti vychovalo čo najviac futbalistov schopných postúpiť až do seniorského Á-čka. Klub vynakladá na progres mládeže enormnú energiu. Momentálne je v štruktúrach žltočiernych vo všetkých vekových kategóriách približne 300 detí.

Najmladším výberom sú prípravkári v kategórii U5, na vrchole mládežníckej pyramídy je starší dorast do 19 rokov. „Inter zastrešuje spolu 14 tímov, v našej štruktúre je aj výber dievčat. V mladších kategóriách máme v jednom družstve aj 30-35 detí, v starších ročníkoch sa počet futbalistov znižuje,“ načrtol základný pohľad na štruktúru mládeže Štefan Šogor. Vedúceho úseku interistickej mládeže teší, že o pôsobenie v klube je veľký záujem: „Organizujeme pravidelné nábory. Na tie chodí veľa šikovných detí.“ Žltočierne farby teda po rokoch opäť lákajú. Niet sa čo čudovať, veď tradičný klub sa snaží vytvoriť mládežníkom čo najlepší servis. Aj ten tréningový. „Hlavný mládežnícky stan máme samozrejme v našom komplexe na Drieňovej ulici. Ale využívame aj umelé plochy na Mladej Garde a v areáli FTVŠ. K dispozícii máme aj telocvične. Tie sú v chladných klimatických podmienkach určené pre našich najmladších,“ ponúkol pohľad na tréningovú infraštruktúru šéf mládežníckych výberov. Snahou klubu je zmodernizovať a zdokonaliť vybavenosť tréningových plôch, predovšetkým na Drieňovej ulici.

u11Futbal je hra plná emócií a túžby vyhrávať. Najlepšie v každom kole a aspoň o tri góly. Lenže pri mládežníckych výberoch toto pravidlo neplatívždy na sto percent. „Výsledky samozrejme neberieme na ľahkú váhu, ale to pravé zrkadlo nám nastavuje iný aspekt. Pri práci s mládežou je pre nás najdôležitejšie vychovať čo najširšiu základňu odchovancov pre Á-čko. Ak sa nám podarí vyprodukovať takýchto futbalistov, prípadne hráčov, ktorí to dotiahnu ešte vyššie, bude to signál, že odvádzame perfektný džob,“ vysvetlil Šogor priority mládežníckeho programu bratislavského Interu. Vo svojej snahe sa opiera o moderný koncept rozvoja mládežníckeho futbalu: „Čerpajúc skúsenosti z úspešných zahraničných klubov sa snažíme zjednocovať formu tréningov v jednotlivých výberoch. Nie, nechápte to tak, že tréneri dostanú šablónu, od ktorej sa nemôžu odkloniť. Naopak. Forma jednotlivých cvičení je na fantázii trénerov. My im dávame len štruktúru a určité noty. Chceme, aby sme spoločne dosahovali zadefinovaný ciel. Tým je perspektívna výchova hráčov pre Á-čko. Dosiahnuť to chceme kvalitným a prepracovaným tréningovým procesom.“

u19-11 Aj keď je prioritou žltočiernych predovšetkým výchova hráčov pre prvý tím, v krátkodobom horizonte chce klub uspieť aj výsledkovo. A to v dorasteneckých ligách. „Prípravky a všetky žiacke tímy hrajú v najvyšších súťažiach. Na najvyššie poschodie chceme postúpiť aj s našimi dorastami. Tie sú zatiaľ druholigové. Ide nám o to, aby boli chlapci v kategóriách U17 a U19 konfrontovaní s absolútnou slovenskou špičkou. Postup je pre nás veľkou výzvou. Ak ju naplníme, staneme sa popri Slovane druhým bratislavským klubom v elitnej dorasteneckej súťaži,“ uzavrel Štefan Šogor krátku návštevu do mládežníckej štruktúry Interu Bratislava.