Pred začiatkom prípravy vám prinášame rozhovor s majiteľom klubu Petrom Hasoňom

V rozhovore nám Peter Hasoň zhodnotil jesennú časť sezóny, prezradil, aké budú novoročné zmeny v štruktúre klubu a porozprával nám aj o novovybudovanom tréningovom centre v Stupave. 

Muži ukončili jesennú časť sezóny prvým miestom v tabuľke, potešil Vás tento výsledok?
Výsledok ma, samozrejme, potešil, keďže jedným z cieľov bolo aj prvenstvo po jesennej časti. Treba však dodať, ak by sme na konci sezóny mali rovnaký počet bodov ako Rohožník, o postupe by rozhodovalo skóre zo vzájomných zápasov. Ak by sme teda odvetu prehrali, v prípade rovnosti bodov by postúpil Rohožník. Cieľom teraz je, aby sme boli na konci sezóny jednoznačne prví. Musíme teda zlepšiť nejaké procesy, posilniť káder a zabezpečiť adekvátne podmienky na tréning, ktoré sa nám v Stupave podarili vybudovať. Od januára teda bude už len v rukách trénera a chalanov zvládnuť druhú časť sezóny dominantnejšie.

V tesnom závese za Interom skončil Rohožník, s ktorým sme odohrali ťažký zápas. Tešíte sa na odvetu?
Keďže by to mal byť jeden z takých „vrcholov“ jari, teším sa na tento zápas. S Rohožníkom hráme začiatkom mája a dúfam, že to nebude zápas, kde by sa v priamom súboji rozhodovalo o postupujúcom, ale bude o ňom rozhodnuté už pred zápasom. Bol by som rád, keby sme mali už nejaký náskok, lebo to bude vypäté prostredie a stať sa môže čokoľvek.

Budete počas prípravy zasahovať do zmien v kádri, alebo necháte voľnú ruku trénerovi?
Čo sa týka zmien, pôsobenia a nakupovania hráčov, je to vždy spoločným dielom a rozhodnutím. Prvé slovo má však vždy hlavný tréner, ktorý hráčov pozná a najlepšie vie, kde mu kto chýba. Potom spoločným rokovaním vedenia doplníme káder, prípadne sa s nejakými hráčmi rozlúčime.

Starší dorast skončil na treťom mieste so stratou 13b na Spartak Myjava a 5b na MFK Skalica. Myslíte, že sa družstvo ešte dokáže vytiahnuť na čelo tabuľky?
Reálne treba povedať, že strata je vyššia, ako sme čakali. Prehrali sme rozhodujúce zápasy so spomenutými družstvami a stratili sme body aj tam, kde sme naozaj nemuseli. Náskok prvých družstiev je síce väčší ale je to šport, nikdy nehovor nikdy a myslím si, že na jar ešte o čo hrať. Bude to však veľmi náročné.

Kategória U15 skončila po jeseni na ôsmom mieste, no vyhrala ťažšie zápasy ako napríklad s Trenčínom a Trnavou. Ako hodnotíte tieto zápasy? Sme podľa Vás rovnocenným súperom pre družstvá z hornej polovice tabuľky?
Celé športové smerovanie klubu sme sa snažili nastaviť tak, aby sme neboli družstvami, ktoré hrajú len o záchranu, ale aby sme boli schopní konkurencie. Výsledkovo si dovolím povedať, že patríme medzi lepšie družstvá, herne však úplne nie. V klube sme nastavili jednotnú filozofiu aj v tréningovom procese a stále viac sa približujeme herne družstvám, ktoré sú na prvých miestach. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že sme dokázali poraziť kluby, s ktorými sme doteraz štandardne nevyhrávali. V mládežníckych kategóriách je pre nás dôležité obzvlášť to, aby sa chlapci netešili len z výsledku, ale aj z toho, akým spôsobom zápas vyhrali a na tom treba ešte pracovať.

V kategórii U14 sa v základnej zostave takmer vždy objaví meno Samuel Hasoň. Spomínaný je aj na poradách so slovným spojením „veľký potenciál.“ Ste na svojho syna hrdý? Boli by ste rád, keby si vybudoval kariéru práve vo futbale?
Na Samka som hrdý ako každý rodič na svoje dieťa. Nie je to len kvôli tomu, že sa mu futbalovo darí, ale aj pre jeho študijné výsledky. Aj keď má talent viem, že futbal nie je len o jednotlivcovi, ale o celom tíme a spolupatričnosti. Samko to má o niečo zložitejšie, keďže ho vnímajú aj cez moju osobu, ale našťastie zatiaľ všetko zvláda. Potešilo by ma, keby sa on a ďalších 80% klubu jedného dňa živilo práve futbalom, aby sme na všetkých mohli byť hrdí.

Prípravky sa často zúčastňujú rôznych turnajov doma i v zahraničí, ako hodnotíte túto ich reprezentáciu klubu?
Čo sa týka turnajov a prípravných zápasov je len dobré, aby sa chlapci konfrontovali aj s inými mužstvami. Samozrejme, chceme naďalej pokračovať v INTER CUP-och, kde budú mať družstvá možnosť privítať súperov a zmerať si sily doma. Turnajové konfrontácie sú len jednou z činností chalanov, aby sa futbalovo rozvíjali. Najdôležitejší pre nich je však kvalitný tréningový proces. Naň sa treba najprv zamerať a až potom sa môžeme merať so súpermi. Neoprávnenou kritikou je, že pre chalanov nepripravujeme adekvátne prípravné zápasy. Ja hovorím, že najprv chalani potrebujú dispozície a až potom môžu súperiť s ťažkými súpermi. Nemôže sedlo predbiehať koňa.

 U11-tka je po jeseni na druhom mieste tesne za Slovanom, mali ste, aj napriek Vašej pracovnej vyťaženosti čas pozrieť si nejaký zo zápasov?
Áno, videl som a nie len kategóriu U11, ale aj ostatné súťažiace prípravky. Vo veľa kluboch a vnímaní ľudí sa tieto kategórie podceňujú a neprikladá sa na ne až taký dôraz. My si však myslíme, že futbalový vývoj a láska k futbalu sa kreuje už v týchto ročníkoch, preto prikladáme na ne dôraz a snažíme sa obsadiť tieto kategórie trénersky kvalitne. Dôkazom, že sa nám to darí, je účasť na tréningoch, malá fluktuácia hráčov a aj samotné zápasy. Vo veku týchto detí je to aj o rodičoch a keby tí nemali pocit, že je klub stabilizovaný a efektívne riadený, tak by k nám deti nedali. Aj to je myslím odzrkadlením toho, že prácu máme dobre nastavenú. Keďže nemôžem byť vždy a všade, mám spätnú väzbu o prípravkách aj z pracovných porád a viem si tak urobiť približne prehľad o ich fungovaní.

Ľubomír Štefančík, tréner kategórie U10, je najmladší z trénerov. Jeho práca s hráčmi je však obdivuhodná. Myslíte si, že aj takýto mladý tréner má čo naučiť starších a skúsenejších?
Vždy je to veľmi zložité, starší tréneri majú pocit, že mladí nič nevedia a mladí majú pocit, že ich tí starší už nemajú čo nové naučiť. My sa tu snažíme skĺbiť skúsenosti s mladým entuziazmom. Aj v tomto robíme klub vyváženým. Nechceme, aby bolo všetko len o jednom trénerovi ale o spolupráci viacerých trénerov, aby si aj ten najmladší vedel sadnúť s tým skúseným a vymieňať si poznatky. Snažíme sa hľadať zlatú strednú cestu.

Nastanú v novom roku zmeny aj v štruktúre klubu?
Zmeny nastávajú trošku v tom, že v rámci tréningového centra v Stupave sme spravili veľkú investíciu a sem sa presúva časť tréningov, prípravných zápasov a aj nejakých súťažných zápasov. Riaditeľom tohto centra sa stáva pán Ivan Konfráter a generálnym manažérom klubu bude pán Ľubomír Talda, ktorý bude priamo zodpovedný za športovú stránku klubu.

Ako by ste celkovo zhodnotili jesennú časť sezóny?
Aj keď je činnosť celého klubu zameraná na rozvoj mládeže, nosnou kategóriou je ako v každom klube tím A-mužstva, od ktorého úspechov sa odvíjajú aj mládežnícke kategórie. Keďže sú muži po jeseni prví a majú veľkú šancu postúpiť do druhej ligy, musím túto časť sezóny hodnotiť kladne. Čo sa týka ďalších cieľov spokojnosť je aj so žiakmi, kde sa netrápime zatiaľ s nejakými „záchranárskymi akciami.“ Osobne som viac čakal od staršieho dorastu ale dúfam, že na jar predvedú iné výsledky nakoľko si myslím, že majú väčší potenciál, ako predviedli na jeseň.

Základy tréningového centra sú už hotové, aké máte teraz plány so Stupavou?
Pre hráčov sme chceli vybudovať kvalitné podmienky na trénovanie a to sa nám v Stupave podarilo, čo budú môcť všetci vidieť behom jari. K umelej tráve sme pristúpili preto, aby bola plocha využívateľná celoročne. Ďalej majú hráči vybudované prostredie tak, aby sa nemuseli stále sťahovať z jednej kabíny do druhej a každý týždeň byť niekde inde. To si myslím, že zohrá tiež pozitívnu úlohu aj v tréningu. Behom jari dokončíme živý trávnik, čiže budeme mať dve adekvátne veľké plochy na trénovanie.

Prípravu by A-mužstvo malo začať v Stupave. Všetkých však trápi otázka: Kde sa budú hrávať majstrovské zápasy? Je táto otázka stále „otvorená“ aj pre Vás?
Na tlačových konferenciách som viackrát spomínal, že Inter Bratislava je bratislavský klub a mal by, logicky, súťažné zápasy hrávať v Bratislave. To však súvisí aj s tým, že musí mať na to vhodné priestory. Adekvátne možnosti momentálne nie sú a preto som hovoril, že ak sa dokončí Národný futbalový štadión máme záujem, aby za prijateľných podmienok hrával Inter majstrovské zápasy tam. Logika v súčasnosti však velí tomu, že ak bude tréningový proces prebiehať na kvalitnej ploche v Stupave je nezmysel, aby sa zápasy hrali na rozbitej Drieňovej. Jediné možnosti, kde by sa mala odohrať jar, sú buď v Petržalke alebo v Stupave. Ekonomické „racio“ hovorí, že by sa jar mala odohrať v Stupave, nakoľko prenájom ihriska v Petržalke neúmerne zaťažuje klub a radšej vieme ušetrené peniaze investovať do mládeže alebo inej pridanej hodnoty klubu. Nie je o tom však úplne rozhodnuté keďže vieme, že veľa ľudí bude takéto rozhodnutie, ak k nemu príde, spochybňovať. Potom však treba zmobilizovať sily a urobiť niečo pre to, aby sme mohli v Bratislave hrať, či už sa vyskladať alebo nájsť iné zdroje, pretože nedá sa len vravieť o tom kde chceme hrať, ale treba pre to aj niečo spraviť. Zachytil som aj názor, že keď budeme hrávať v Stupave, tak je to to isté, ako keď Inter svojho času predal licenciu do Senice. Chcem zdôrazniť, že toto je absolútny nezmysel, nakoľko v tej dobe sa klub FK Inter Bratislava aj premenoval na klub FK Senica a tým sa aj stal klubom FK Senica. V našom prípade klub FK Inter Bratislava ostáva a navždy ostane klubom FK Inter Bratislava s tým, že iba určitý nevyhnutný čas bude pôsobiť v Stupave.

Dali ste si v Novom roku nejaké predsavzatia?
Žijem pomerne rušný život a som celý rok v jednom kole. Na predsavzatia nemám čas a je to podľa mňa nezmyslel, pretože väčšinou si ich 31. decembra dáte a 3. januára už neplatia. (úsmev)